מרכז התיישבות גליל
מרכז התיישבות נגב
אפשרויות התיישבות
תעסוקה בנגב ובגליל
הטבות בנגב ובגליל
ניוזלטר/עוברים לגור עם החברים בנגב ובגליל

עוברים לנגב או לגליל?

תביאו גם את החברים

 

עשרות משפחות עברו להתגורר עם קבוצות חברים בישובי הנגב בקיץ האחרון, במסגרת ארבעה גרעיני התיישבות שגיבשה תנועת אור. גל אדרי, גרעין יושיביה: "חלמנו על בית עם גינה גדולה של ירקות, תבלינים ועצי פרי, ועל שכנים כמונו – צנועים ופשוטים, במקום חדר וחצי מתקלף בלי חנייה, מוקף בקניונים ובתי קפה"

 

פורסם: ינואר 2012

שתף בפייסבוק

 

עשרות משפחות עברו להתגורר עם קבוצות חברים בישובי הנגב בקיץ האחרון, במסגרת ארבעה גרעיני התיישבות שגיבשה תנועת אור בשיתוף עם החטיבה להתיישבות: שותפים, גרעין יושיביה, גרעין יוצרי קולנוע בברור חיל והר עמשא. שלושה גרעיני התיישבות נוספים צפויים לעבור לגור בישובים בנגב ובגליל בשנה הקרובה.

 

גרעיני התיישבות הם קבוצות של רווקים, זוגות או משפחות צעירות, המתארגנות לקנייה או שכירות משותפת של קרקעות או בתים, ולא רק בשביל לחסוך כסף. כגרעין, הם יכולים להקים יחד שכונת הרחבה בישוב קיים, לשכור בניין מגורים שלם בעיר, ולפעמים אפילו להקים ישוב קהילתי חדש ביחד, כשהם גרים בשכנות לחברים הכי טובים שלהם.

 

25 גרעיני התיישבות כאלה כבר השתקעו בישובים קיימים בנגב ובגליל בעזרת תנועת אור בשיתוף עם החטיבה להתיישבות, הרשויות המקומיות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל ומשרד הבינוי והשיכון, במסגרת פרויקט "70 אורות לישראל", שמטרתו ליישב 70 קבוצות בישובי הנגב והגליל עד שנת ה-70 למדינה.

 

בית עם גינת ירק במקום חדר וחצי מוקף בקניונים

באוקטובר האחרון הגיעו 17 משפחות ובהן יותר מ-50 ילדים להר עמשא – ישוב הסמוך ליער יתיר, מערבית לערד. המשפחות החדשות, כמו גם התושבים הותיקים בישוב, דוגלים בחיים אקולוגיים וידידותיים לסביבה. בחודשים הקרובים תקלטנה משפחות נוספות בישוב, המשקיף על מדבר יהודה.

חיים ידידותיים לסביבה מתקיימים אף בגרעין יושיביה,  גרעין בעל זיקה אקולוגית, המונה 12 משפחות ו-30 ילדים. הגרעין עבר בקיץ 2011 למגורים זמניים בכפר הסטודנטים של הסוכנות היהודית באיבים, סמוך לשדרות, ובהמשך הוא צפוי לעבור למושב יושיביה שבמועצה האזורית שדות נגב, במרחק דקה מנתיבות. "חלמנו על בית עם גינה גדולה של ירקות, תבלינים ועצי פרי, ועל שכנים כמונו – צנועים ופשוטים, במקום חדר וחצי מתקלף בלי חנייה, מוקף בקניונים ובתי קפה", מספר גל אדרי, ממקימי הגרעין.

 

 

"בתור גרעין של צעירים יש לנו הרבה מרץ וזמן פנוי"

עוד גרעין שעבר השנה לנגב הוקם על ידי קבוצה של בוגרי המכינה הקדם צבאית "מיתרים-לכיש", שהחליטו להמשיך בדרך משותפת ועברו לגור יחד בקיבוץ חולית אשר במועצה האזורית אשכול. "הכרנו בתיכון ולמדנו יחד במכינה הקדם צבאית שבבית גוברין", מספר אביעד בשרי, מיוזמי הגרעין. "רצינו להמשיך יחד, לחיים בקהילה משותפת של דתיים וחילונים. חיים בקהילה זה ארוחות, טיולים משותפים וגם פעילויות קהילתיות שאנו עושים עם הקיבוץ בו אנחנו גרים. היתרון שלנו הוא בזה שאנחנו גרעין של צעירים ויש לנו הרבה מרץ וזמן פנוי".

 

גם חברי גרעין יוצרי הקולנוע בברור חיל התגבשו על ידי חברות משותפת. הם הכירו במסגרת לימודי הקולנוע במכללת ספיר, והחליטו להמשיך את החברות והיצירה המשותפת בקיבוץ ברור חיל, במרחק 5 דקות משדרות ו-15 דקות מאשקלון. מטרת הגרעין היא ליצור אלטרנטיבה קולנועית בדרום, שתאפשר פיתוח של מקומות תעסוקה בתחום. השנה הכפיל הגרעין את גודלו, וכעת הוא מונה 10 משפחות.

 

 

ביקוש גבוה לחיי קהילה

"בעשר השנים האחרונות יש נהירה של משפחות וזוגות צעירים לחיי קהילה, ורצון לצאת מהניכור האורבני הקיצוני של ערי המרכז", מסביר גיורא שדה, רכז גרעיני ההתיישבות בתנועת אור להתיישבות בנגב ובגליל. "אנשים רוצים לשנות את אורח החיים שלהם, מדברים על זה עם המשפחה והחברים ומסתבר להם שהם לא היחידים. כך מתחילות להיווצר קבוצות של חברים שרוצים לחיות אחרת, אבל לא בדיוק יודעים איך ומה לעשות. גם כי זה שינוי מורכב באורח החיים, וגם כי אין להם את הידע הפרקטי על התהליך שצריך לעבור כדי להגשים את החלום. כאן תנועת אור נכנסת לתמונה, מקבלת פניות מאותן קבוצות ראשוניות, ובמסגרת תהליך מובנה ומוסדר – הכולל תוכנית עבודה ולוח זמנים ברור – מסייעת ומלווה את אותן קבוצות. מצד שני, זה גם כרוך בהרבה קשיים: יצירת הסכמות בתוך הקבוצה על מה בדיוק רוצים, מה העלויות הרצויות, ההקשרים החברתיים, המרחק מהמעגלים המשפחתיים, ומציאת הישוב המתאים לכל חברי הקבוצה שיש בו את האפשרויות למגורים זמניים ומאוחר יותר למגורי קבע. התגברות על כל הקשיים האלה אורכת זמן, ולכן תהליך של גיבוש גרעין ועלייה לקרקע יכול להימשך בין שנה לשנתיים".

 

כיום נמצאות שבע קבוצות בתהליכי גיבוש לגרעיני התיישבות, מתוכן שלושה גרעינים צפויים להתיישב בנגב ובגליל כבר השנה. בשנה האחרונה ערכה תנועת אור כ-50 מפגשי בית עם קבוצות שהתעניינו בהקמת גרעין התיישבות.

 

 

רוצים להיות חלק מגרעין?

למרכז המידע הארצי להתיישבות בנגב ובגליל: 1-800-215-216

שתף בפייסבוק